Terenin Faydaları Nelerdir

Terenin Faydaları Nelerdir

Terenin Faydaları Nelerdir, tere garnitür olarak bilinen, yapraklı ve serin iklim şartlarında yetişen bir sebzedir. Tere eğer iyi bakım yapılırsa 2 metreye kadar uzayabilir. Olgunlaştığı dönemlerde beyaz ve açık renkli pembe çiçekler açar. Tüye benzeyen yaprakları bulunmaktadır. Tere bitkisinin genel olarak yaprakları tüketilmektedir. Tere, bir hafta kadar plastik kaplar içerisinde buzdolabında saklanabilmektedir. Tereyi saklamak istiyorsanız […]

Terenin Faydaları Nelerdir, tere garnitür olarak bilinen, yapraklı ve serin iklim şartlarında yetişen bir sebzedir. Tere eğer iyi bakım yapılırsa 2 metreye kadar uzayabilir. Olgunlaştığı dönemlerde beyaz ve açık renkli pembe çiçekler açar. Tüye benzeyen yaprakları bulunmaktadır.

Tere bitkisinin genel olarak yaprakları tüketilmektedir. Tere, bir hafta kadar plastik kaplar içerisinde buzdolabında saklanabilmektedir. Tereyi saklamak istiyorsanız cam kaplar içerisinde de saklanabilmektedir. İçine su da koyarsanız tazeliğini korur.

Terenin besin değerleri onu işlevsel kılan esas faktördür. Tere içerisinde yoğun miktarda linolik yağ asidi yer alır. Folik asit, demir, kalsiyum, A, C, E ve K vitaminleri içermektedir. Tere içerisinde protein ve folat bulunur.

Terenin Faydaları Nelerdir
Terenin Faydaları Nelerdir görsel

Terenin Faydaları ?

Terenin faydaları saymakla bitmez, Kadın hastalıklarından tutun da kansere, sindirim sistemine kadar pek çok geniş yelpazede sağlığa katkıda bulunmaktadır. Düzenli tere tüketimi sayesinde bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirebilirsiniz. Pek çok hastalıktan bünyeyi korumaktadır. Özellikle çocukların da tere tüketmeleri çok önemlidir. Tere çocuklar için çok faydalı bir gıdadır.

Terenin Kadın Hastalıklarına Faydaları: Tere içerisindeki mineraller adet döngüsündeki ağrılarla mücadelede etkin olmaktadır. Adet bozukluklarını giderebilir. Süt artırıcı bir özellik taşımaktadır. Yüksek oranda demir ve protein içerir. Doğumdan sonra anneler için çok faydalıdır.

Tere sindirim sistemi için önemli bir gıdadır. Tere genel olarak kanı temizlemektedir. Bu sayede iştah açıcı özelliği bulunur. Kilo sorunu olanlar dikkat etmelidir, ancak kilo almak isteyenler için güzel bir tercih olabilir. Kabızlığa iyi gelir, hatta müshil olması amacıyla da kullanılabilir. Tere tohumuyla balı karıştırırsanız dizanteri hastalı ile de mücadele edebilirsiniz.

Terenin faydaları içerisinde solunum yolları sağlığına olumlu etkiler de bulunmaktadır. Tere tohumunu çiğneyerek tüketirseniz, öksürük, baş ağrısı, astım ve bronşit gibi sorunlarınızı çözebilirsiniz. Nefes almada güçlük çekenlere tere tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Tere yüksek oranda demir içerdiğinden anemi gibi sorunlara iyi gelmektedir. Terenin kan yapıcı bir özelliği bulunmaktadır. Hemoglobin düzeyini artırır. Özellikle demir eksikliğinden kaynaklanan kemik hastalıklarına karşı da oldukça faydalı bir etkide bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?