Sumak ve Sumağın Faydaları

Sumak ve Sumağın Faydaları

Sumak ve Sumağın Faydaları Sumak ve Sumağın Faydaları, Sumağın anavatanı Akdeniz çevresi, Ortadoğu ve Asya ülkeleridir. Ülkemizin hemen her tarafında yabani olarak bulunmakla beraber, özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde (Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Hatay) yaygın olarak yetişir. Sumağın yaklaşık 150 türü vardır. Sumak; yaprak, genç sağ, kabuk ve meyvelerinden faydalanılan bir bitkidir. Sumak, günümüzde halen doğadan toplanmaktadır. […]

Sumak ve Sumağın Faydaları

Sumak ve Sumağın Faydaları, Sumağın anavatanı Akdeniz çevresi, Ortadoğu ve Asya ülkeleridir. Ülkemizin hemen her tarafında yabani olarak bulunmakla beraber, özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde (Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Hatay) yaygın olarak yetişir. Sumağın yaklaşık 150 türü vardır.

Sumak; yaprak, genç sağ, kabuk ve meyvelerinden faydalanılan bir bitkidir. Sumak, günümüzde halen doğadan toplanmaktadır. Sumağın yaprak, genç sap ve kabukları yüksek oranda (yaprakta %22) tanen içerir. Tanenden dolayı bu kısımlar dericilikte deri tavlamada ve yünlü kumaşların boyanmasında kullanılır. Verdiği açık sarı renkli boya, zamanla koyulaşır ve sabitleşir.

Sumak ve Sumağın Faydaları
Sumak ve Sumağın Faydaları görsel

Sumak, sahip olduğu özellikler nedeniyle iyi bir baharattır. En çok Ortadoğu ülkelerinde kullanılır. Ülkemizde de birçok mahalli-etnik yemeklerde, öğütülmüş veya sulu ekstrat olarak kullanılır. Özellikle salata, piyaz, et ve sebze yemeklerinde fazlaca tüketilir.
Sumağın odunu, yakacak ve inşaat malzemesi olarak kullanıldığı gibi yumuşak olması dolayısıyla oymacılık ve müzik aletlerinin yapımında ve kaplanmasında da kullanılır.

Tohumların eterik yağı, parfüm sanayinde kullanılır.
Sumak halk ilacı olarak da kullanılır. Yaprak ve kabukları antiseptik olarak deri hastalıklarında, akıntılı yaralarda, ayak terlemelerinde, çıban ve diş eti rahatsızlıklarında kullanılır. Kan kesici, mide ekşimelerini ve kabızlık giderici, tükürük salgılatıcı, ateş düşürücü, bağırsak düzenleyici, hazmı kolaylaştırıcı olarak yararlanılır. Kan şekerini düşürür.

Tehlikesiz ve etkili bir drogdur. Çay olarak infüzyon (%5-10) halinde alınabildiği gibi boğaz ve diş etleri hastalıklarında gargara yapılır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM