Mide kanseri nedir, etkileri nelerdir?

Mide kanseri nedir, etkileri nelerdir?

Mide kanseri nedir, etkileri nelerdir? Mide kanseri üzerinde yapılan araştırmalar, mide kanserinin bazı genetik faktörlere ve yeme alışkanlıklarına bağlı olduğunu göstermektedir. Hastalığın etki alanına daha çok erkekler ve 60 yaş üstü kişiler girmektedir. Hastalığın genetik faktörlere bağlı olduğu düşüncesi özellikle bazı ülkelerde ve bölgelerde daha yoğun olarak görülmesidir. Genel yemek alışkanlıkları da mide kanserinin oluşum […]

Mide kanseri nedir, etkileri nelerdir?

Mide kanseri üzerinde yapılan araştırmalar, mide kanserinin bazı genetik faktörlere ve yeme alışkanlıklarına bağlı olduğunu göstermektedir. Hastalığın etki alanına daha çok erkekler ve 60 yaş üstü kişiler girmektedir.
Hastalığın genetik faktörlere bağlı olduğu düşüncesi özellikle bazı ülkelerde ve bölgelerde daha yoğun olarak görülmesidir. Genel yemek alışkanlıkları da mide kanserinin oluşum sebeplerinden birisidir. Hastalık, uygunsuz ve zararlı gıdaların tüketimiyle mide duvarını ve midenin genel işleyişini etkilemektedir. Özellikle asitli gıdaların tüketimi ile ortaya çıkan hastalık, düzensiz ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları ile de görülebilmektedir.
Mide kanserinin etki alanına giren kişiler ve etki alanları;

 

Mide Kanseri
Mide Kanseri

 

1. Ekonomik olarak yeterli düzeye sahip olmayanlar
2. Çevreden gelen etkiler
3. Sağlıksız diyet koşulları
4. Genetik olarak daha önce bu kansere yakalanmış aile bireyleri olan kişiler.

Mide kanserinin etki alanı kadar bazı genel belirtileri de vardır. Karın bölgesinde ve mide üstünde ani ve acılı ağrıların ortaya çıkması ve ani kilo kayıplarıdır. Hastalarda mide bulantıları, yemek sonrası yine ani ağrıların ortaya çıkması ve yemek sonrası kısa sürede doyum isteğidir. Mide kanseri ciddiye alınması gereken ve erken teşhisin önemli olduğu bir hastalıktır. Kanserin, diğer hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis sonrası tedavisi mümkündür. Çeşitli ameliyatlar ile tümör dokusu alınarak has

talığın tekrar oluşumu önlenebilir. Mide kanseri ile karşı karşıya kalmamak için düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM