Kürtaj Nasıl Yapılır Ne Zaman ve Hangi Hallerde Kürtaj Yapılmalıdır

Kürtaj Nasıl Yapılır Ne Zaman ve Hangi Hallerde Kürtaj Yapılmalıdır

Kürtaj Nasıl Yapılır? Ne Zaman ve Hangi Hallerde Kürtaj Yapılmalıdır? Kimler kürtaj yaptırabilir? Kürtaj Nasıl Yapılır, Yaşı 18 ve 18’den büyük olan her kadın, kürtaj yaptırma konusunda bireysel bir hakka sahiptir. 15-18 yaş aralarında olanlar, evli ya da bekâr olması gözetilmeksizin, ailelerinden izin alınarak kürtaj işlemine tabi tutulabilir. Ailelerinin izni olsa dahi, 15 yaşından küçük […]

Kürtaj Nasıl Yapılır? Ne Zaman ve Hangi Hallerde Kürtaj Yapılmalıdır?

Kimler kürtaj yaptırabilir?

Kürtaj Nasıl Yapılır, Yaşı 18 ve 18’den büyük olan her kadın, kürtaj yaptırma konusunda bireysel bir hakka sahiptir. 15-18 yaş aralarında olanlar, evli ya da bekâr olması gözetilmeksizin, ailelerinden izin alınarak kürtaj işlemine tabi tutulabilir. Ailelerinin izni olsa dahi, 15 yaşından küçük olanlar kürtaj olamazlar. Bu durum, mutlaka adli makamlara bildirilmelidir. Bunların dışında, ülkemizde aranan bir diğer şart da hamilelik dönemi, 10. haftaya kadar olanlar kürtaj yaptırabilir.

Kürtajda Kullanılan Yöntem ve Malzemeler Nelerdir? Kürtaj Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürer?

Kürtajda Kullanılan Yöntemler ve karmen kanülKürtaj işlemi, istenmeyen gebelikleri önlemek amaçlı yapılan bir cerrahi müdahale yöntemidir. Cerrahi müdahaleler de bilindiği üzere, kesinlikle sağlıklı koşullar altında ve uzman hekim ve cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Kürtajı da aynı şekilde uzman bir hekim yapmalıdır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Hekimi, kürtaj yapmak için yeterli bilgi ve uzmanlığa sahip kişidir ve kürtaj yapmaya yetkili tek uzmandır

Kürtaj için kullanılan birkaç yöntem vardır. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

Probe Kürtaj

Revizyon Kürtaj

Gebelik Sonlandırma

Bumm Kürtaj

Fraksiyone Kürtaj

Hasta, kürtaj yaptırmaya karar verdikten sonra, yaşadığı ülkenin, (varsa eğer)kanuni sınırlamalarını gözeterek, kürtajın yapılacağı tıp merkezine gider. Ultrason ile gebeliğin haftası ve ceninin durumu kontrol edilir. Daha sonra gerekli testler (tam kan sayımı gibi) yapıldıktan sonra hastanın kürtaja uygun olup olmadığına karar verilir. Daha sonra kürtaja uygun görülen hasta, tam teşekküllü bir operasyon odasına alınarak, hastanın burada kürtaj işlemi gerçekleştirilir. Kürtaj esnasında hastaya lokal anestezi yapılabileceği gibi genel anestezi de yapılabilir. Kürtaj işlemi çok kısa bir zamanda gerçekleşir. Yaklaşık 15-20 dakika içinde işlem son bulur.

Kürtaj işleminde, kürtaja uygun malzemeler kullanılır. Eskiden metal aletler(küret ve kanül) kullanılırken, şimdilerde ise daha güvenli ve hasta için daha sağlıklı aletler kullanılmaktadır. Bu aletler de ince plastik bir boru ve plastik enjektörden oluşan vakumlama mekanizmasını oluşturan aletlerdir.

Kürtaj sonrası neler yapılır?

Kürtaj işlemi bitiminde hasta kısa süre içerisinde ayağa kalkabilir. Yapılan anestezi türüne göre, lokal anestezide bu süre dakikalar içerisinde olurken, genel anestezide, anesteziden dolayı hastanın ayağa kalkması bir saate yakın sürmektedir. Bunun dışında hastaya uyması gereken kuralları ve kullanması gereken ilaçlar verilip, hasta, evine gönderilebilir.

Kürtaj işlemi neden gereklidir?

Kürtaj yöntemi, sadece gebelik sürecini sonlandırmak için değil, rahim içinde yer alan parçaların alınması için de gerekli olan bir yöntemdir. Bunun dışında, gebelik hali devam ederken, bebek düşürme ya da ölü ve boş gebeliklerde, gelişemeyen ceninleri temizlemek için de uygulanan gerekli bir yöntemdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM