Kansızlık Anemi Nedir

Kansızlık Anemi Nedir

İçerikKansızlık Anemi NedirKansızlık ( Anemi ) Belirtileri Nelerdir ?Kansızlık ( Anemi ) Tedavi YöntemleriKansızlık ( Anemi ) Doğal Tedavi Yolları Kansızlık Anemi Nedir Kansızlık Anemi Nedir, Kansızlık kandaki kırmızı hücrelerin veya hemoglobinin azalmasıdır. Demir eksikliği kansızlığın başlıca sebebidir. Yeterli ve dengeli beslenmemek sonucu demir emilimi azalır. Bazen anemiye müzmin basur kanamaları, normalden çok daha fazla […]

Kansızlık Anemi Nedir

Kansızlık Anemi Nedir, Kansızlık kandaki kırmızı hücrelerin veya hemoglobinin azalmasıdır. Demir eksikliği kansızlığın başlıca sebebidir. Yeterli ve dengeli beslenmemek sonucu demir emilimi azalır. Bazen anemiye müzmin basur kanamaları, normalden çok daha fazla olan adet kanamaları, hamilelik, romatizma, lösemi gibi hastalıklar sebep olur.

Kansızlık Anemi Nedir
Kansızlık Anemi Nedir görsel

Kansızlık ( Anemi ) Belirtileri Nelerdir ?

Sık hastalanma, fazla üşüme, halsizlik, baş dönmesi, çabuk yorulma, göz ve avuç içlerindeki renk solgunluğu belirtiler arasındadır.

Aşırı kansızlıkta ishal, kusma gibi rahatsızlıklarda görülür.

Kansızlık ( Anemi ) Tedavi Yöntemleri

Gebelerde ve bebeklerde sık görülen anemi için yeterli ve dengeli beslenme şarttır. Gerekirse demir takviyeside uygulanabilir. Aksi takdirde bebek ve küçük çocuklarda gelişim bozuklukları görülebilir.

Anemiye neden olan sorunlar ortadan kaldırılmalı, basur, adet kanaması gibi hastalıklar tedavi edilmelidir. Demir ve C vitamini açısından zengin besinler tüketilmeli, hastalık ilerlemiş ise ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Çok ileri durumlarda kan nakli gerekebilir.

Kansızlık ( Anemi ) Doğal Tedavi Yolları

Keçi boynuzu pekmezi, dut, üzüm, bal kansızlığa karşı çok etkili besinlerdir. Ayrıca çay, kahve, sigara, alkol ve gazlı içecekler demir emilimini azalttığı için bunlardan uzak durmak gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Yatmadan Önce Bunlara Dikkat Edin başlıklı makalemizde uyku ve Yatmadan Önce Bunlara Dikkat hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM