Kabızlık Nedir, Kabızlık Tedavisi, Kabızlık Nedenleri, Kabızlık ilacı

Kabızlık Nedir, Kabızlık Tedavisi, Kabızlık Nedenleri, Kabızlık ilacı

Kabızlık Nedir, Kabızlık Tedavisi, Kabızlık Nedenleri, Kabızlık ilacı Kabızlık Nedir, Kabızlık Tedavisi, Kabızlık Nedenleri, Kabızlık ilacı, Beslenme alışkanlıklarımızın ve yaşam koşullarımızın değişmesiyle birlikte özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanların birçoğunun sağlık problemleri arasında kabızlık yerini almış durumda. Özellikle beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik kabızlığın en önemli nedenlerinden.   Kabız olduğunuzu nasıl anlarsınız? Günde üç defa ile haftada […]

Kabızlık Nedir, Kabızlık Tedavisi, Kabızlık Nedenleri, Kabızlık ilacı

Kabızlık Nedir, Kabızlık Tedavisi, Kabızlık Nedenleri, Kabızlık ilacı, Beslenme alışkanlıklarımızın ve yaşam koşullarımızın değişmesiyle birlikte özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanların birçoğunun sağlık problemleri arasında kabızlık yerini almış durumda. Özellikle beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik kabızlığın en önemli nedenlerinden.

 

Kabız olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Günde üç defa ile haftada üç defa düzenli olarak dışkılamak diğer bir şekilde büyük abdestini yapmak olağandır. Büyük abdestini yapma alışkanlığı önemli değildir. Çünkü sağlıklı bireylerde bağırsak hareketleri farklı zaman aralıklarıyla tekrarlar.

Kabızlık Nedir, Kabızlık Tedavisi, Kabızlık Nedenleri, Kabızlık ilacı
Kabızlık Nedir, Kabızlık Tedavisi, Kabızlık Nedenleri, Kabızlık ilacı görsel

Haftada üçten az olarak büyük abdestini yapmak, dışkılama esnasında ıkınarak parça parça ve kuru dışkı çıkarmak kabız olduğunuzun göstergesidir. Kabızlığı başka bir şekilde ifade etmek gerekirse, hastanın normal periyodundan daha az sıklıkla ve sert dışkı çıkarmasıdır.

 

Sindirim son aşaması tüketilen besinlerin dışkı olarak anüsten dışarı atılmasıdır. Bu süreçte ince bağırsakta sindirilemeyen besinler kalın bağırsağa geçer, kalın bağırsakta bir süre daha kalır ve yavaş yavaş kalın bağırsağın son kısmı olan anüse doğru kayar bu süreçte ise suyu alınarak dışkı kıvamına gelir.

 

Dışkının makata ulaşması durumu da tuvalet ihtiyacı hissedilir ve dışkı dışarı atılır. Eğer dışkı normal sürecini tamamlayarak makata ulaşmaz ve kalın bağırsağın daha üst kısımlarında kalırsa kişi günler geçse bile tuvalet ihtiyacı hissetmez. Bu durum kabızlığa neden olur. Özellikle yaşın ilerlemesi ile kabızlık rahatsızlığının görülme sıklığı artar.

 

Çünkü yaş ilerledikçe vücudun tüm kaslarında olduğu gibi bağırsak kasları da zayıflar. Bağırsak kaslarının zayıflaması ile birlikte sindirimde yavaşlar, sindirim süresinin uzaması ile birlikte besinler kalın bağırsakta daha uzun süre kalır ve makata doğru ilerlemez bu durumda kabızlığa neden olur.

 

Kabızlık Neden Olur, Kabızlık Nedenleri Nelerdir?

Kabızlığın en önemli nedeni beslenme alışkanlıklarındaki bozukluklardır. Çok az su ve posalı besin tüketmek kabızlığa neden olmaktadır. Yaşam stilimiz de kabızlığa neden olabilir. Uzun süre hareketsiz kalmak yada yavaş hareket etmekte kabızlığa neden olmaktadır. Alkollü ve kafeinli içeceklerin fazlasıyla tüketilmesi kabızlığa neden olur. Depresyon  ve tiroid rahatsızlığı geçiren kişilerde de kabızlık görülebilir. Alınan ilaçların bir bölümü de kabızlığa neden olabilir. Parkinson, alzheimer, parkinson zedelenmesi gibi rahatsızlıklar kabızlığa neden olabilir.

Dışkılamak için aşırı ıkınmak kalp ritminin bozulmasına, kalp ve beyin dolaşım bozukluğuna buna bağlı olarak bayılmaya, hatta geçici felçlere neden olabilir.

Dışkılama esnasında fazla ıkınma halk arasında basur olarak bilinen hemoroid hastalığına, hemoroid memelerinin oluşmasına neden olabilir. Anüste oluşması muhtemel fistür adı verilen yırtıklarda kişilerin dışkılama esnasında ağrı hissetmelerine ve dışkılamayı ertelemelerine neden olabilir. Bu durumda sonrasında kabızlığa neden olabilir.

Kabız Olmamak İçin Ne Yapılmalıdır? Kabızlık Önlemleri Nelerdir?

 • Dışkılama ihtiyacı hissedilir hissedilmez bu ihtiyaca cevap verilmelidir.Eğer dışkılama ötelenirse belli bir süre sonra bağırsak haber verme yetisini yitirecek ve size haber vermeyecektir. Dışkılama hissinin hissedilmemesi ile birlikte dışkı bağırsakta uzun süre kalacak bu durum ise kabızlığa neden olacaktır.
 • Dışkılama periyodunu düzene koyunuz. Hergün aynı zamanda dışkılama ihtiyacınız olmasa bile tuvalete gidiniz böylelikle vücut fonksiyonlarınızı dışkılama adına düzenlemiş olacaksınız. Bu durumda kabızlığa karşı sizi koruyacaktır.
 • Kabızlık problemini gidermek adına verilen ilaçları uzun süre kullanmamalıdır. Uzun süre kullanılan kabızlık ilaçları bir süre sonra bağırsağın tembelleşmesine neden olacaktır.
 • Sıvı tüketimi kabızlık için önemlidir. Bu nedenle günde en az sekiz bardak su tüketilmesi kabızlığı önleyecektir.
 • Lifli yiyeceklerin sebze, meyve, kuru baklagiller, tam tahıl ürünleri, patates vs. gibi tüketilmesine dikkat edilmelidir.
 • Düzenli egzersiz yapmak, karın kaslarını geliştirmek, yürüyüş yapmak kabızlığa karşı sizi koruyacaktır.

 

Kabızlık nasıl giderilir sorusunun cevabına gelince,Kabızlık Nedir, Kabızlık Tedavisi

Kabızlık İlaçları, Kabızlık İlacı, Kabızlık Tedavisi, Kabızlık Nasıl Geçer, Kabızlık Giderici

 • Kabızlık gidericiolarak,Lifli maddeler , bu maddeler su tutulmasını sağlar. Su tutulması ile birlikte dışkı yumuşak kalacaktır ve sizi kabızlıktan koruyacaktır. Tablet yada granül şeklinde bol su ile alınır. Metamüsil, Citrusel vs bunlardan birkaçıdır.
 • Kabızlık ilacıolarak Osmotik laksatifler, bu maddeler dışkının su kaybını önler, böylece dışkı yumuşak kalır. Duphalac, levolac vb. bunlardan birkaçıdır.
 • Kabızlık TedavisindeKayganlaştırıcı maddeler, bu maddeler dışkının kayganlaştırılması sağlar. Aynı zamanda dışkıyı yumuşatma etkisi bulunmaktadır. Uzun süre kullanılmamalıdır. Sıvı parafin bu amaçla kullanılır. Uzun süre kullanılması durumunda bağırsağı tahriş edebilir. Bazı vitaminlerin bağırsak tarafından emilimini engeller.
 • Uyarıcı laksatifler, bu maddeler bekunis, pursennid vb olarak bilinen ilaçlardır bağırsak kaslarını uyararak, bağırsağın hareketlenmesini sağlar böylece bağırsak hızla boşalır. Sürekli kullanılmaması önerilmektedir, uzun süre kullanılması durumunda bağırsaklar doğal hareketlerini kaybederler.Kabızlık Nedir, Kabızlık Tedavisi

 

Umarım yazımız faydalı olmuştur, yukarıdaki önerileri uygulamadan önce lütfen bir hekime danışmayı unutmayınız.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM