Kabakulak Hastalığı Nedir

Kabakulak Hastalığı Nedir

Kabakulak Hastalığı Nedir Kabakulak Hastalığı Nedir , Kabakulak virüslerle bulaşan bir hastalıktır. Hava yoluyla bulaşır. Kulak altı tükürük bezlerinin iltihaplanıp şişmesinden dolayı bu ismi almıştır. Kabakulak virüsü alındıktan yaklaşık 15 – 21 gün kuluçka dönemi vardır. Bu dönemde virüs boyun lenf bezlerine inerek orada çoğalır. Daha sonra kana karışarak diğer organlara geçer. Genellikle hafif şekilde […]

Kabakulak Hastalığı Nedir

Kabakulak Hastalığı Nedir , Kabakulak virüslerle bulaşan bir hastalıktır. Hava yoluyla bulaşır. Kulak altı tükürük bezlerinin iltihaplanıp şişmesinden dolayı bu ismi almıştır. Kabakulak virüsü alındıktan yaklaşık 15 – 21 gün kuluçka dönemi vardır. Bu dönemde virüs boyun lenf bezlerine inerek orada çoğalır. Daha sonra kana karışarak diğer organlara geçer. Genellikle hafif şekilde atlatılır ancak yetişkin insanlarda daha ağır ve ciddi şekilde hissedilen bir hastalıktır.

Kabakulak Hastalığı Nedir
Kabakulak Hastalığı Nedir görsel

Kabakulak hamile kadınlarda düşük tehlikesi yaratabilir. Doğan çocukta herhangi bir sakatlık yaratmaz. Menenjit kabakulak geçirmekte olan bazı hastalarda görülür ancak fazla ciddi değildir. Çoğunlukla kalıcı bir hasar bırakmaz.

Hastalık erkeklerde testislerin iltihaplanmasına sebebiyet verebilir. Daha çok yetişkin erkeklerde bu risk vardır. Hastalığın ilk 5-10 gününde testislerin şişmesi, dokununca ağrı gibi belirtiler görülür. Kısırlık durumuna çok ender rastlanılır.

Kabakulak virüsü en çok hastalığın 7. günü başkasına bulaşır. Aşısı vardır ve tek çözümü budur. İstirahat, bol sıvı tüketimi ve ateş düşürücülerle atlatılabilecek bir hastalıktır. Kabakulak aşısı virüsü aldıktan sonra işe yaramaz. Zamanında yapılan aşılama ileride bu hastalıktan korunmanızı sağlar. Hastalık bir kere geçirilir ve uzun bir bağışıklık sağlar. İkinci kez geçirilmesi hemen hemen imkansızdır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM