İlkbaharda Sağlığımız Riske Giriyor

İlkbaharda Sağlığımız Riske Giriyor

İlkbaharda insanlarda olan birçok kronik hastalıklar belirginleşir. Dolayısıyla herhangi bir kronik hastalığı olan insan buna hazır olmalı, önceden tedavi için doktorunun muayenesinden geçmeli, gerekiyorsa belli tedavi kursu almalıdır. Bağışıklı Sistemini Güçlendirin Ayrıca iyi beslenin, sık sık açık havada olun, spor ve beden eğitimi ile meşgul olun, aşırı yorulmayın, streslerden uzak olun, zamanında yatın. Bu basit […]

ilkbahar hastalıkları
ilkbahar hastalıkları


İlkbahar
da insanlarda olan birçok kronik hastalıklar belirginleşir. Dolayısıyla herhangi bir kronik hastalığı olan insan buna hazır olmalı, önceden tedavi için doktorunun muayenesinden geçmeli, gerekiyorsa belli tedavi kursu almalıdır.

Bağışıklı Sistemini Güçlendirin

Ayrıca iyi beslenin, sık sık açık havada olun, spor ve beden eğitimi ile meşgul olun, aşırı yorulmayın, streslerden uzak olun, zamanında yatın. Bu basit önlemler size yazı geçirmeye yardımcı olacak.
İlkbaharda hatta sağlıklı insanların büyük kısmı vitamin eksikliği sonucu hastalığa uğrar. İlkbaharda insanın bağışıklık sistemi  zayıf olur, bağışıklık sistemini güçlendirmek için vitaminler ile destekleyin. Eğer bunlara rağmen güçlenemez ise halsizlik başlar, sinirli, yorgun oluyoruz. Birçok insanda saç, deri, tırnak rahatsızlıkları görülebiliyor. Yüz derisi solgun, kuru olur, kabuk döküyor, ağız kenarlarında çatlak olabilir. Saçlar kırılgan olur, dökülür, tırnaklar sökülür, kırılıyor, damaklar kanamaya başlayabilir.
Bu durumda vitamin-mineral kompleksleri kabulü size çok iyi yardımcı olabilir. Fakat bu kompleksleri sadece doktor tavsiyesi ile kabul edilebilir. Ayrıca beslenmenize dikkat edin. Meyve sebze, yeşillik, balık, et, süt ürünleri sizin beslenmenizde daim olmalıdır.

İlkbahar hastalıkları için Önlemler Alın

İlkbaharda nezle hastalıkları, virüs enfeksiyonları, solunum sistemi hastalıkların riski  artıyor. Bunun nedeni bağışıklığın zayıflaması. Ne yazık ki bağışıklık sistemi insanı virüs ve bakterilerin saldırısından koruyamıyor.
Bu durumda yine de vitamin mineral miktarında artış, iyi beslenme, havaya uygun kıyafet hastalıklar için önleyici tedbirlerdir. Dışarıdan eve döndüğünüz de ellerinizi iyi yıkayınız, genizi temizlemek için bir çay için bu çay papatya veya siyah çay olabilir, burnunuzu deniz suyuyla (veya normal tuzlu su ile) yıkayın. Genellikle açık havada olun, bağışıklık sisteminizi güçlendirin (bal, limon, otlar vb.).
İlkbaharda alerjik hastalıklar da artış görülür. Eğer sizde bu hastalıklar varsa, önceden doktora danışın ve gereken tedavi alın.
Kronik mide bağırsak sistemi hastalıkları da ilkbaharda artar Özellikle bu gastrit ve 12 parmak bağırsağı ülseri hastalığı gibi hastalıklarda görülür.
Diyete daha ciddi uyun, gün boyunca daha sık (5-6 kez) ve daha az miktarlarda gıda alın; yağlı, tuzlu, kızartılmış besinlerden, baharatlardan, alkol ve gazlı içeceklerden vazgeçin.
İlkbaharda insanlar boşaltım sistemi hastalıklarına daha sık tutulur.
Havaya uygun giyinin, ayaklarınızı ve bel kısmını sıcakta tutuna, tuzlu ve baharatlı gıdalardan vazgeçin, idrar kesesinin sık sık boşaltın (idrarı depolamak – bu çok zararlıdır).
İlkbaharda ayrıca kalp hastalıkları, hipertansiyon, eklemler hastalıkları, psişik hastalıklar da görülme riski artar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. ilkbahar mevsiminde çok fazla hasta olan insan var. Özellikle bahar nezlesi rahatsızlığı geçirenler çok fazla oluyor. Bu güzel yazı için teşekkürler.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?