Fesleğen ve Fesleğenin Faydaları

Fesleğen ve Fesleğenin Faydaları

Fesleğen ve Fesleğenin Faydaları Fesleğen ve Fesleğenin Faydaları, Fesleğenin tohumu, çiçeği ve yaprağından faydalanılır. Her üç organ da aynı etkiye sahiptir. Fesleğenden, önceleri tıpta faydalanılmıştır. Tedavi amaçlı çok yönlü olarak kullanılmıştır. Sinir yatıştırıcı, öksürük kesici, baş dönmesini durdurucu, kuvvet verici, idrar söktürücü, uykusuzluk giderici olarak kullanıldığı gibi baş ağrısı ve kadınların özel hallerine ait ağrı, hazımsızlık, arı sokması, ağız […]

Fesleğen ve Fesleğenin Faydaları

Fesleğen ve Fesleğenin Faydaları, Fesleğenin tohumu, çiçeği ve yaprağından faydalanılır. Her üç organ da aynı etkiye sahiptir. Fesleğenden, önceleri tıpta faydalanılmıştır. Tedavi amaçlı çok yönlü olarak kullanılmıştır.
Sinir yatıştırıcı, öksürük kesici, baş dönmesini durdurucu, kuvvet verici, idrar söktürücü, uykusuzluk giderici olarak kullanıldığı gibi baş ağrısı ve kadınların özel hallerine ait ağrı, hazımsızlık, arı sokması, ağız yaralarını tedavi etme, sara nöbeti, felç gibi durumlar ile bebek ağızlarındaki pamuklaşmalarda ve emziren hanımlarda süt miktarını arttırmada kullanılır. Ayrıca karminatif olarak da kullanılır. Tohumu; safradan ileri gelen ishali durdurur, kalbi kuvvetlendirir. Bu maksatla tentür veya %3’lük infüsyon şeklinde alınır.

Fesleğen ve Fesleğenin Faydaları
Fesleğen ve Fesleğenin Faydaları görsel

Sinir ve sindirim sistemine iyi gelen fesleğen, mide krampı, şişkinlik, kolit, mide bulantısı, bağırsak parazitleri, depresyon, gerginlik, uykusuzluk, epilepsi-sara, migren ve boğmacaya karşı da başarı ile kullanılır. Fesleğen aynı zamanda güçlü bir antibakteriyaldir.

 

Fesleğenin kokusu, sivrisinek ve tahtakurusu için hoş değildir. Özellikle, yaz aylarında sivri sinekten ve tahta kurusundan korunmak için pencerelere saksılar içerisinde fesleğen dikilir.

Fesleğen son yıllarda baharat olarak da kullanılmaktadır. Özellikle Akdeniz ülkelerinin mutfaklarında yaygındır. Domates, domates ürünü, fasulye, lahana, havuç, enginar, bezelye, patates ve kabak yemeklerinde, salata, pizza, et türü yemeklerde, omlet, pilav, çorba, soslar ve türlü baharat karışımlarında tüketilmektedir. Uçucu yağı; alkolsüz içecekler, fırın ürünleri, şekerlemeler, dondurmalar ve sirkelerde tat ve lezzet verici olarak yer almaktadır. Ayrıca parfümeri sanayinde de kullanılmaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM