Evliliklerde İdeal Yaş Farkı Ne Olmalıdır

Evliliklerde İdeal Yaş Farkı Ne Olmalıdır

Evliliklerde İdeal Yaş Farkı Ne Olmalıdır Evliliklerde İdeal Yaş Farkı Ne Olmalıdır, Bayanların ve erkeklerin evlilikle ilgili internette aradığı  en çok  sorulardan birisi de evliliklerde ideal yaş farkı ne olmalıdır. Tabi iki amaç evliliklerde yaş farkının çok olmasının  artıları ve eksilerini öğrenmektir. Aslında bu soruyu sormak bile içlerinde olumsuz olduğuna dair bir şüphe olasından kaynaklanmaktadır. Günümüzde aralarında […]

Evliliklerde İdeal Yaş Farkı Ne Olmalıdır

Evliliklerde İdeal Yaş Farkı Ne Olmalıdır, Bayanların ve erkeklerin evlilikle ilgili internette aradığı  en çok  sorulardan birisi de evliliklerde ideal yaş farkı ne olmalıdır. Tabi iki amaç evliliklerde yaş farkının çok olmasının  artıları ve eksilerini öğrenmektir. Aslında bu soruyu sormak bile içlerinde olumsuz olduğuna dair bir şüphe olasından kaynaklanmaktadır.

Günümüzde aralarında büyük yaş farkı olan evliliklerin sayısı artmaktadır. Böyle evliliklerde, esasen, erkeklerin yaşının kadınlardan hayli fazla olduğu görülmektedir. Ancak kadınların da kendilerinden yaşça küçük olan erkeklerle izdivaç kurdukları durumlar artmaktadır. Böyle evlilikler toplumda hiç de kesin karşılanmıyor ve çeşitli fikirlerin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Fizyolojik Yaş Değil Psikolojik Yaş Önemli?

Toplumda yaşla birlikte insanların kişilik gibi şekillendiği fikri oluşmuş. Ancak bunu bir kriter olarak doğru kabul etmek yanlış olurdu. Evlilikte önemli olan erkek ve kadının fizyolojik yaşı değil psikolojik yaşıdır. Her iki taraf ilk önce psikolojik yandan evliliğe hazır olmalıdır. Bu özellikleri ise yaş değil, terbiye aldığı aile, eğitim ve toplum belirler. Bazen aynı yaşta olan eşlerin birinin çocuk karakterli, diğerinin ise tam yetişmiş insan olduğunu görülmektedir. Ancak büyük yaş farkı olan evlilikler çiftler arasında uyuşmazlık daha çok oluşabilir.

Evliliklerde İdeal Yaş Farkı

Evlilikte erkeğin kadından yaşça büyük olması normal karşılanmaktadır. Bunun sebebi ise erkeğin psikolojik olarak nikâha hazır olması ve ailenin sorumluluğunu daha iyi idrak etmesidir. Kadınlar ise samimi erkekler tarafından korunmayı tercih ediyorlar. ” Evlilikte ideal yaş farkı kaç olmalıdır? ” sorusuna net cevap vermek zordur. Evlilikte ideal yaş farkı toplum ve çiftler arasındaki ilişkilere çok bağlıdır. Genel olarak alırsak, toplumumuzda erkeğin kadından büyük olması eğilimi vardır. Uzmanlar da evlilikte ideal yaş farkının erkeğin kadından 3-5 yaş büyük olması uygun görülmektedir. Her yaşta farklı bakış açısı, psikoloji ve istekler mevcuttur. Yaş farkı arttıkça bu özellikler de değişecek ve sonuçta ailede sorunlar oluşacak.

Yaş Farkının Doğurduğu Sorunlar

Aralarında 15-20 yaş farkı olan insanlar arasındaki evlilikler ise durum biraz değişiyor. Burada tarafların düşünce tarzı ve dünyaya bakışı arasında keskin fark yavaş yavaş olumsuz yönde gelişir. Çocuk dünyaya geldikten sonra ise karı ve kocanın onu kendi düşündüğü gibi terbiye etmeye çalışması da sorunların ortaya çıkmasına yol açıyor. Öte yandan böyle çiftler arasındaki ilişkilerin birçok durumda Maddiyata durması da gelecekte ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor.

Evliliklerde İdeal Yaş Farkı Ne Olmalıdır
Evliliklerde İdeal Yaş Farkı Ne Olmalıdır görsel

Evlilikte yaş farkının büyük olmasının doğurduğu sorunları birkaç başlık altında anlatmak olur:

Diyalog kuramamak: Yaş farkının büyük olması dolayısıyla hayata bakış açısının farklı olması ve birbirlerini anlamamak. Tabii ki, 20 yaş büyük olan insan mevcut durumu daha iyi idrak edeceğini, sorunu ondan iyi kimsenin çözemeyeceğini düşünerek eşinin fikrine önem vermeyecek. Böyle evlilikte en çok rastlanan durum işte kendisinden küçük eşinin düşüncelerini önemsememesidir. Bunun sonucunda da karşı taraf kendine güveni kaybeder, kendini yalnız hisseder, psikolojik sorunlarla yüz yüze kalıyor.

 

Fiziksel açıdan farklılık: Yaş farkı büyük olan çiftlerin fiziksel görünümlerinin farklı olması kaçınılmazdır. Örneğin, 18 yaşındaki kız gençlik dönemini yaşarken, 37 yaşındaki erkek artık o dönemi geçmiş sayılır. Bu durumda genç kızın hayatta daha aktif olduğu gözlemlenirken, diğer kişide bu hissedilmiyor. Burada temel nokta, erkeğin aktif olmamasının yanlış olarak tembellik ve mesuliyetsizlikle ilişkilendirilmesidir. Bu ise yersiz suçlamalara tap getirmeyen kişinin tepkisine neden olacak ve ailede sorun oluşacak. Öte yandan yaşça büyük olan erkek kadından güçlü olduğu için onu tatmin etmeyen durumlarda her zaman zor uygulamaya eğilimli olacak ve bu da aile içi şiddetin oluşmasına yol açacaktır.

Uyumun bozulması: Genç yaşlarında hayatlarını birleştirmeye karar veren taraflar belirli bir süre birbirine uyumlu olmayı ve taviz vermeyi başarırlar. Hani derler ya , ” insan küçük yaşta iken yeni dikilmiş ağaca benzer ve bu dönemde onu istenilen şekle sokmak mümkündür. Ancak büyüyüp ağaç olduktan sonra onu hiçbir tarafa eğemezsiniz ” . Belli yaş haddinden sonra çiftler arasında görüş ayrılığı ortaya çıkar ve belli bir süreden sonra problemler oluşmaya başlar.

Şüpheler: Çiftler arasında yaş farkının fazla olması sonucunda bazen hiçbir temel olmadan birbirini aldatmakla ve ihanetle suçlarlar. Maalesef, ailede bu tür şüphelerin sürmesi boşanma ve diğer istenmeyen sonuçlarla sonuçlanabilir.

Cinsel ilişki: Evlilikte temel noktalardan biri de çiftlerin fiziksel ihtiyaçlarının gidermesidir. Öyle ki, özel hayatın ailenin sürekli ve uzun ömürlü olmasındaki rolü önemlidir. Ancak yaş farkının fazla olması doğal olarak taraflardan birinin bu ihtiyacı daha az hissetmesine neden olduğu için dolayısıyla karşı tarafın uyulmaması ile sonuçlanacak. İlk bakışta öyle de ciddi görünmeyen bu sorun sonradan birçok ailenin dağılmasına neden oluyor.

Vaktini boşa harcayanlar

Sosyologlara göre, evlenmeye hazırlanan çiftlerin yaş, eğitim, hayata bakış tarzı, maddi durum gibi faktörlerin gelecekte sorun olmaması için birbirini olduğu gibi kabul etmesi, farklılıklar yerine ortak noktalarını ön plana çıkararak bir araya gelmeleri tavsiye edilir. Çünkü eş seçiminde insanın yüzde yüz kendi karakterine uygun birini bulması mümkün değildir. Böyle aramada olanlar zamanını boş yere sarf etmiş ve evlilik kafilesini kaçırmış olur. Burada önemli olan benzerliklerle birlikte, olumlu davranışların çok olmasıdır. Genel olarak, taraflar arasında 70-80 oranında uyum varsa, evlenmek için karar vermek mümkündür. Ancak her iki kişi onu tatmin etmeyen bazı davranışların sorun yaratmayacağı ile ilgili anlaşmalıdırlar. Eğer insanlar arasında keskin bir anlaşmazlık varsa, kurulan ailenin devam etmesi çok da uzun sürmeyecektir

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM