Evde Turşu Nasıl Yapılır

Evde Turşu Nasıl Yapılır

Evde Turşu Nasıl Yapılır Evde Turşu Nasıl Yapılır, Eskiden evde turşu yapmak bir kültürdü ve neredeyse tüm evlerde turşu kurulur ve yemeklerin yanında hoş lezzetiyle ev yapımı turşu ikram edilirdi. Ancak günümüzde yaşadığımız yoğunluklara bağlı olarak turşuyu marketten alarak tüketmek daha çok tercih ediliyor. Ancak evde kurulan turşu lezzet ve sağlık açısından dışardan alınan turşulardan […]

Evde Turşu Nasıl Yapılır

Evde Turşu Nasıl Yapılır, Eskiden evde turşu yapmak bir kültürdü ve neredeyse tüm evlerde turşu kurulur ve yemeklerin yanında hoş lezzetiyle ev yapımı turşu ikram edilirdi. Ancak günümüzde yaşadığımız yoğunluklara bağlı olarak turşuyu marketten alarak tüketmek daha çok tercih ediliyor. Ancak evde kurulan turşu lezzet ve sağlık açısından dışardan alınan turşulardan çok daha üstün. İçeriğinde kimyasal karışımlar bulunmadığı için çok sağlıklı ve fazla tüketilse bile rahatsız edici etkileri bulunmuyor.

Evde Turşu Nasıl Yapılır
Evde Turşu Nasıl Yapılır görsel

Ev Yapımı Turşu İçin Gerekli Malzemeler

Aşağıda ev yapımı karışık turşu için tarif verilmiştir.

* 2 Adet 5 litrelik plastik kavanoz. (5 Litrelik Su şişeleri kapakları dar olduğu için işinizi görmeyecektir. Turşu yapmak için satılan özel kavanozlar bulunmaktadır.)

* 2 kg havuç, 2 kg acur, 2 kg turşuluk yeşil domates,

* 1 Ad küçük boy lahana

* 4 Baş kadar sarımsak

* 2 Su bardağı kadar sirke

* Sanayi tipi denilen salamuralık tuz

* 3 Avuç süs biberi

* İsteğe bağlı olarak dereotu

* Ev yapımı turşunun olup olmadığını test etmek amacıyla 1 adet çiğ yumurta

Ev Yapımı Karışık Turşu Hazırlanışı

* 5 Litrelik 2 adet kavanoz almıştık. Bu kavanozlardan bir tanesi içerisine 1 su bardağı salamuralık tuz ilave edilir ve üzerine 2 su bardağı kadar sirke eklenerek, kavanoz doldurulacak kadar su eklenir.

* Suyun içerisinde tuzun çok iyi şekilde karışmasını sağlayın. Karışımın olduğunu anlayabilmek için içerisine yumurta atın ve yumurta batmadan üstte kalıyorsa tuzlu su tamam demektir.

* Daha sonra acurlarımızı enine ve boyuna olmak üzere isteğe bağlı olarak doğruyoruz. Havuçlarımızı da aynı şekilde isteğe bağlı olarak dilimliyoruz. Domateslerin ise iyi şekilde turşu haline gelebilmesi için 4 eşit parçaya bölünmelidir. Lahanalarımız iri iri olacak şekilde dilimlenir. Dereotu ve sarımsaklarımızı soyarak hazırlıyoruz.

* Ev yapımı karışık turşu hazırlarken turşular sırası ile domates, lahana, acur, havuç, süs biberi ve dereotunu ekliyoruz. Eklenen tüm sebzelerin arasına sarımsaklarımızı ilave ediyoruz.

* Daha sonra plastik kavanozumuzun üzerinde boşluk kalmayacak şekilde su ile dolduruyoruz. Kavanozun kapağını sıkıca kapattıktan sonra diğer kavanozumuza da aynı işlem uygulanır. Suyu az gelecek olursa tamamlama suyu için su, sirke ve tuz ilave edilerek takviye suyu hazırlanır ve eklenir.

* Turşumuz 1 hafta içerisinde olacaktır. Kapların hava almamasına özen göstermelisiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM