Eşek Sütü Ne işe Yarar Nasıl içilir Nereden Bulunur ve Fiyat Ne Kadardır

Eşek Sütü Ne işe Yarar Nasıl içilir Nereden Bulunur ve Fiyat Ne Kadardır

Eşek Sütü Ne işe Yarar Nasıl içilir Nereden Bulunur ve Fiyat Ne Kadardır Eşek Sütü Ne işe Yarar Nasıl içilir Nereden Bulunur ve Fiyat Ne Kadardır, Bugünlerde İitalya da sağlık bakanlığının eşek sütü ile ilgili açıklamaları sonucu Eşek Sütü Ne İşe Yarar, Nasıl İçilir,  Nereden Bulunur, faydaları nelerdir  ve Fiyat Ne Kadardır ? gibi sorular  gündemimize düştü. Eşek […]

Eşek Sütü Ne işe Yarar Nasıl içilir Nereden Bulunur ve Fiyat Ne Kadardır

Eşek Sütü Ne işe Yarar Nasıl içilir Nereden Bulunur ve Fiyat Ne Kadardır, Bugünlerde İitalya da sağlık bakanlığının eşek sütü ile ilgili açıklamaları sonucu Eşek Sütü Ne İşe Yarar, Nasıl İçilir,  Nereden Bulunur, faydaları nelerdir  ve Fiyat Ne Kadardır ? gibi sorular  gündemimize düştü. Eşek sütünün içilmesi gündemi bizlere bayağı enteresan geldi. İnek sütü ve keçi sütü biliyoruz fakat eşek sütü nedir, neye iyi gelir, nasıl bir faydası vardır pek bilmiyoruz aslında. Halkımız belirli hayvanlardan başka hayvanın  sütünü içmeye sıcak bakmıyor bilgi olması açısında zararları, yararları hakkında neler söyleniyor birlikte bakalım.

Yapılan araştırmaların anne sütüne en yakın özellikleri gösterdiği şeklinde sonuçlandığının açıklanması yeni bir tartışma başlattı.

Eşek Sütü Ne işe Yarar Nasıl İçilir Nereden Bulunur ve Fiyat Ne Kadardır
Eşek Sütü Ne işe Yarar Nasıl İçilir Nereden Bulunur ve Fiyat Ne Kadardır görsel

Eşek Sütünün Faydaları  Nelerdir? :

 • Antibakteriyel özelliği vardır mikropları öldürür,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara yakalanma riskini azaltır,
 • Siroz hastalığı için faydalıdır,
 • Kansere karşı koruyucudur ve kemateropi görenler için faydalıdır,
 • Astım ve bronşit hastalığına iyi gelir,
 • Ateş düşürücü etkisi vardır,
 • Balgam söktürmeye faydalıdır.
 • Yüksek kalsiyum oranı sayesinde kemik gelişimi ve sağlığa katkıda bulunur.

Eşek sütünün faydaları yukarıdaki gibi faydalı olduğu söyleniyor. Her ne kadar faydalıdır deseler bile Anadolu insanımızın eşşek sütünü içmesini hem kültürel ve hem de inançsal yönden uzak duruyor. Eşşek sütü bu kadar faydalımıdır yoksa yeni bir sektör geliştiği için abartılı bir şekilde faydaları sayılıyor. Bu konuda dünyada uzmanların birleştiği bir nokta var mıdır? beklemek ve görmek gerekir. Bir de eşek sütü bildiğimiz inek ve keçi sütü gibi ucuz değil. Eşek sütü fiyatı Avrupa da yaklaşık 60 euro civarında olduğu söyleniyor.

Eşek sütü nasıl kullanılır:

Televizyonlarda eşek sütünü duyanlar eşek sütünü nereden bulabilirim ve nasıl kullanmalıyım diyenler vardır. Eşek sütü eczanelerde satılıyor, kolayca bulabileceğiniz bir süt ürünüdür. Aldığımızda normal süt içer gibi günde bir bardak kadar içebilirsiniz. Yada aldığınız eczaneden kullanımı ile ilgili bilgi isteyebilirsiniz. Eşek sütü de içilirmi ? dinen sakıncalı mı ? Bu konuda bazı islami sitelerde araştırma yaptık. Bu konu ile ilgili şu soru ve cevaplara ulaştık.

Eşek Sütü Sorusu: Eşek sütünün, çocuklardaki öksürüğe iyi geldiği söyleniyor. Bunun için içirmek caiz olur mu?
Eşek Sütü İle İlgili Cevap : Evcil eşek eti ve sütü, tahrimen mekruhtur. Yalnız Maliki mezhebinde helaldir. Öksürük için mubah ilaç bulunmazsa, iyi geldiği de kesinse içirilebilir, böyle bir ihtiyaçtan dolayı Maliki mezhebi taklit edilerek de içirilebilir. Bu işin sorumluluğu bu fetvayı veren kişiye ait olmakla beraber daha iyi araştırılması gereken bir konudur. Mantıklı olarak düşündüğümüz zaman bu kadar faydalı olsaydı dinimiz kullanımı hakkında cevaz verir ve asrı saadet zamanında müslüman anneler çocuklarına eşek sütü verirdiler.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM