Değişim Sürecinde Birey

Değişim Sürecinde Birey

Değişim Sürecinde Birey Değişim Sürecinde Birey, Değişim ömür boyu devam eden bir süreçtir.  Sözlük anlamı olarak değişim “bir süreç içindeki bir niceliğin birbirinden ayrı değerler alması veya değerler arasında zamanla oluşan ayrım, değişim”  orak tanımlanır. İnsan ömrü boyunca gerek kişisel olarak gerekse çevresel ve modern anlamda hızlı ya da daha yavaş bir süreç içinde değişime […]

Değişim Sürecinde Birey

Değişim Sürecinde Birey, Değişim ömür boyu devam eden bir süreçtir.  Sözlük anlamı olarak değişim “bir süreç içindeki bir niceliğin birbirinden ayrı değerler alması veya değerler arasında zamanla oluşan ayrım, değişim”  orak tanımlanır. İnsan ömrü boyunca gerek kişisel olarak gerekse çevresel ve modern anlamda hızlı ya da daha yavaş bir süreç içinde değişime tabidir.

Günümüzde her geçen gün gelişen teknoloji, değişen gündem, unutulan gelenekler, çevre koşulları, değişimi mecburu kılan unsurlar arasında yer alır. Bu unsurlar insan yaşamını pek çok açıdan değiştirip bireyin modern sürece katılmasını sağlar. Fakat bu sürece katılmak insan için kolay bir olgu değildir ve birey bu süreçte değişimden korkar. Değişim korkusu insanın var olan durumunun bozulması, alışkanlıkların değişmesi, özünü kaybetme kokusu ve yeni oluşacak duruma uyum sağlayamama endişesini taşır.

Değişim Sürecinde Birey
Değişim Sürecinde Birey görsel

Bu korkunun önüne geçilip değişme uyum sağlamak günümüzde zorunludur. Birey bu süreçte değişime uyum sağlamak için kendini geliştirmek zorundadır. Kendini geliştirmede bireyin atacağı ilk adım kendini tanıma süreci olarak ele alınmaktadır.

Bu aşamada kendini tanıma değişim sürecinin ilk adımıdır. Kendini tanıma yolundaki insan; kendisine ait herhangi bir bireysel özelliği ele almadan önce bütünsel anlamda insan olarak değerini kavramalıdır. İnsan kendini düşüncelerinde var ederek işe başlar. Birey kendini nasıl düşünüyorsa hayata yansıması da öyledir. Bu kural insan zihninin yapabileceklerinin sınırlama veya sınırları yıkmakla alakalıdır ve sadece değişim sürecinde bireyin kendini tanıması olarak değil, hayattaki tüm başarıların ardında yatan etkendir.  Kendini tanıma sürecinde birey yapabileceklerini ve yapamayacaklarını farkında olur. Bu bireyin kendini olumlu anlamda geliştirmesini ve kendini farkında olmasını sağlar. Kendini tanıyan insan değişim sürecinde eksik yönlerini geliştirerek bu süreç içinde başarılı olur.

Değişim insanın var olması için hayatı önem taşıyan kaçılmaz bir süreçtir.  Değişimin olmadığı yerde durağanlık başlar ve durağanlık dünyadan geri kalmayı ve çürümeyi başlatan temel etkendir. Değişim önündeki temel sorunun bireyin zihninde gerçekleştiğini söylemiştik. Bunun önüne geçmek için bireyin kendini tanıması gerekmektedir. Kendini tanıyan insan hem özünü kaybetmeyip hem de değişime uyum sağlayan başarılı bireydir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM